Co je to Fotografická pouť k sobě?

Jedinečná kombinace fotografování a doprovázené poutě

Zdarma ti půjčím foťák

Na pouť ti půjčím fotoaparát Instax wide. Je to modernější verze polaroidu. Jednoduché ovládání, okamžitý tisk a krásný výsledek.

Fotografie jsou Tvé

Snímky, které vyfotíš si odnášíš domů, pokud teda chceš. Může se totiž stát, že některé své staré programy zachycené na snímku budeš chtít rituálně spálit a zbavit se jich.

Jedinečnost fotografií

Každý snímek, který vyfotíš je kus tebe a nějakým způsobem tě vyjadřuje. Každá fotografie se stává jedinečnou protože je s tebou přímo propojená. Fotíš se záměrem sebepoznání !

Forma

Situace či "problém", který chceš řešit dostává hmatatelnou formu v podobě snímků, které Instax na místě tiskne. Máš možnost vidět to co prožíváš.

Sebevyjádření

Poznáváš sám sebe skrze fotografii, svůj vnitřní svět a to co prožíváš přeneseš ihned do snímku, který se díky Instaxu okamžitě vytiskne.

Zpětná vazba

Fotografie, které vyfotíš používáme při pouti a pracujeme s nimi. Bavíme se o tom jak na tebe snímky působí, s čím v tvém životě souvisí apod. Je to intuitivní proces plný sdílení.

Síla pozornosti

Díky Fotografické pouti zjistíš čemu ve svém životě věnuješ pozornost a jak je tvá mysl nastavena. Můžeš objevit své staré přesvědčení a stereotypy. Objevuj se kreativně a s lehkostí.

Pravá hemisféra

Sebevyjádření na pouti prostřednictvím fotografií aktivuje pravou hemisféru, což je velmi důležité pro celkový proces transformace. Díky tomu je snazší se dostat k pocitům a vyjádřit je.

Jazyk pocitů

Fotografická pouť tě od začátku vede k sobě tím, že vyjadřuješ své pocity a vnitřní svět pomocí fotografie. Toto intenzivní napojení vede k většímu porozumění tvých emocí.

Co je to Fotografická pouť k sobě?

Opět se jedná o aktivní formu sebepoznávání, většinou někde venku v přírodě či na jiném místě, které je pro klienta nějakým způsobem důležité. Je to kombinace Fotografování a Doprovázené poutě. Klient používá fotoaparát Instax, který daný snímek ihned tiskne ve formátu 10 x 8 cm. Využívá se tedy všech výhod Doprovázené poutě a procesu kreativního sebevyjádření prostřednictvím fotografie. V průběhu celého procesu jsem opět v roli průvodce, s tím že klient si volí svou vlastní cestu, která zrcadlí jeho životní postoj. Fotografování v tomto typu poutě představuje obraz toho na co se ve svém životě zaměřujete. Objekty a formy, které na cestě potkáváte symbolizují vaše nitro. Pracujeme způsobem zevnitř ven. To co máte na pouti v hledáčku, vypráví váš příběh. S pečlivým doprovázením průvodce se můžete nechat vést k sebepoznání jednoduchým a kreativním způsobem. Fotografie nám umožní vidět vaše pocity, staré vzorce chování a postupně můžou dostávat formu i jednotlivé části vaší osobnosti. Doslova se s nimi setkáte, uvidíte je, poznáte jejich účel a možná se s nimi domluvíte na novém způsobu fungování.

Fotografická pouť by se dala popsat takto:

Můžete si sebe představit jako fotoalbum. Uvnitř tohoto alba jsou stránky s fotografiemi, které máte rádi, ale také stránky, které moc rádi nemáte. Někdy možná děláte, že tam něktéré nejsou a někdy trávíte většinu času jen s několika dobře prověřenými stránkami :). Můžou tam být i takové, které jste raději ještě ani neotevřeli. Někdy se stává, že už ani nevíte proč některé stránky nechcete otevírat. Cílem fotografické poutě není otevřít najednou všechny ty stránky, ba naopak. V průběhu poutě pracujete postupně, nemusíte vaše album ani otvírat a hrabat se v něm. Nepracujeme s minulostí, ale v přítomnosti řešíme to, co ve vás minulost zanechala. Takto vyfotíte v přítomnosti snímek, který vyjadřuje něco co jste zažili v minulosti. Společně zjistíme jak vás to nyní ovlivňuje a potom si vyfotíte snímek NOVÝ, který nahradí ten starý ve vašem fotoalbu. Postupně nahradíte všechny snímky, které jste tam mít nechtěli novými. Vše pod záštitou hesla Problém není problém, problémem může být to jak se s ním zachází 🙂

Jak tento nápad vůbec vzniknul?

Již nějaký ten rok se věnuji psychoterapii a doprovázeným poutím, souběžně s tím také fotím lesy, louky a hory, zejména v oblasti Bílých Karpat. Na tuto cestu jsem se vydal hlavně díky mé osobní transformaci. Už na počátku mých prvních výletů do přírody, jsem začal vyrážet s foťákem v ruce a začal si uvědomovat léčivou sílu pobytu v přírodě. Až teď, když to zpětně rekapituluji uvědomuji si, že má osobní změna je silně propojena s putováním v lesích a fotografováním. Osobně vnímám fotografování v přírodě jako obrovský zdroj energie a vyčištění mysli. Dlouhými pobyty v lesích a loukách Bílých Karpat jsem postupně přišel na to, že pohyb v přírodě je přirozeným lékem pro duši člověka a vznikly tak Doprovázené poutě. 

Už nějakou dobu obě tyto záliby s láskou naplňují můj pracovní život a jdou tak nějak vedle sebe, každá svou cestou. Vždy jsem je chtěl nějakým způsobem propojit. Na to jak tento záměr zrealizovat jsem přišel teprve nedávno, konečně nastal ten den, kdy to do sebe zacvaklo. 🙂 Při jednom z večerních "posezení" mi přišla informace jak na to. 🙂 Mám z toho obrovskou radost, protože vím, že tento způsob práce je mým darem, který mám tady na této zemi projevit. Fotografická pouť nabízí způsob jak se může člověk hravě a s lehkostí prostřednictvím fotoaparátu a pohybu v přírodě přiblížit sám k sobě. Rád Vám tuto službu nyní trošku představím.

 

Jak probíhá fotografická pouť k sobě?

1. Vypracování plánu

Vypracování plánu k fotografické pouti spočívá "pouze" v tom, že mne kontaktujete se zájmem o tento druh poutě a následně společně domluvíme vhodný termín. Je to hlavně kvůli tomu, že fotopouť má trochu jiný postup než čistě doprovázená pouť. První část je tedy čistě jen o domluvě, kdy vyrazíme. Na základě výsledku této první poutě se dále domluvíme co dál, jestli bude nějaká návazná jednodenní pouť případně vícedenní fotografická pouť. Vše je odvislé od toho co chcete prostřednictvím další návazující práce dosáhnout. Je taky možné domluvit se rovnou na více denní fotografické pouti, vše je o domluvě.

Dalším důležitým faktorem je výběr takového místa pro pouť, které nejlépe vystihuje váš současný stav, případně cítíte, že vám dá nejvíce odpovědí. Jak takové místo najít je velmi jednoduché. Když se zeptáte sami sebe kam by jste na tuto fotografickou pouť chtěli jít, první odpověď je ta správná, proto naslouchejte pozorně.

2. Průběh fotografické poutě

Na začátku poutě probíhá seznámení a společné naladění na pouť prostřednictvím krátké meditace, kde si vizualizací dovolíte možnost poznat sami sebe prostřednictvím fotografie a putování přírodou. Nacítíme si záměr, který pro vás daná pouť má mít. Průběh vždy přizpůsobuji potřebám klienta a tomu co v daný okamžik vnímám jako nejdůležitější. Hlavní esencí každé fotopoutě je vyjádření vaší současné situace prostřednictvím fotografie až potom následují slova. Snažím se proto vytvořit uvolněnou atmosféru, aby klient mohl otevřeně začít s procesem fotografování svého nitra. Jednotlivým snímkům se následně věnujeme a naciťujeme jejich poselství. Vedu klienta k tomu, aby našel odpovědi ve svých snímcích sám, sem tam přidám svůj vlastní pohled. Jednodušší je být v procesu a vyzkoušet si to na vlastní kůži, slovy vám tento zážitek stejně nepředám.

3. Konec fotografické poutě

Na konci putování věnujeme podstatnou část shrnutí poutě. Jaké to pro vás bylo, řekneme si nejdůležitější momenty a objevy. Fotografie, které v celém procesu vznikly si odnášíte s sebou domů. Budou vám sloužit jako zhmotněný otisk vaší změny, kterou jste na sobě udělali. Případně můžou představovat ty části vaší osobnosti, které jste znovuobjevili. V tomto procesu můžete potom nadále pokračovat sami, už budete vědět jak. V těchto fotografiích, které si odnesete bude uchována energie vaší transformace. Důležitější však je to, že k této změně máte nyní přístup i bez těchto fotografií, ty jsou jen jakousi připomínkou. Na konci fotopoutě se také bavíme o tom co potřebujete, na základě toho se domluvíme na další spolupráci, pokud je třeba.

Smysluplná je dlouhodobá spolupráce prostřednictvím několika fotografických poutí, které jsou vědomě plánovány a vychází z individuální potřeby každého z vás. Výhodou této dlouhodobé spolupráce je to, že můžete objevy a změny, na kterých během poutí přicházíte zkoušet v reálném životě a následně se k nim vracet v dalším putování.

Na Fotografickou pouť můžete vyrazit když:

 • chcete poznat své staré myšlenkové vzory a změnit je
 • toužíte porozumět svým jednotlivým vnitřním částem
 • se cítíte zaseknutí na nějakém místě a nevíte jak dál
 • v sobě držíte hromadu pocitů, ale nevíte co s nimi
 • si přejete mít lepší vztah se sebou
 • chcete mít větší radost ze života
 • potřebujete zjistit čemu ve vašem životě věnujete pozornost
 • se potřebujete naučit lépe se sebou zacházet
 • se chcete naučit využívat vědomě zákon přitažlivosti
 • toužíte po změně, ale stále se vám objevují ty stejné překážky
 • nedokážete změnit své staré způsoby jednání, které vám do života přinášejí bolest
 • nevíte jak najít smysl svého života
 • chcete konečně mít svou práci snů
 • toužíte po tom mít ze sebe lepší pocit a vážit si sám sebe
 • a mnohé další oblasti, které se týkají vašeho nitra