Čím se fotí a jak to celé funguje?

aneb jak může fotografie říct něco o mém nitru

Fujifilm Instax wide

Je to modernější verze polaroidu, jeho ovládání je velmi snadné a intuitivní. Uvnitř je zastrčená kazeta na 10 snímků. Stačí jen správně zaostřit objektivem a následně zmáčknout spoušť. V ten moment se vaše fotografie začne tisknout. Na svět vyleze fotka o velikosti 10 x 9 cm. Snímek vzniká v přítomném okamžiku, což je právě to co potřebujeme pro naši práci. Na tuto fotografii se dále dá psát a dělat si důležité poznámky v procesu poutě.

Proč právě Instax?

Je ideální volbou pro naši práci přímo v térénu. Digitální fotoaparát by nám tento luxus vidět fotografii na vlastní oči přímo na papíře neumožnil. Líbí se mi také, že použitím tohoto přístroje do hry najednou vstupuje více magie. Vše zapadá do celého konceptu Fotografické poutě ještě líp. Snímky, které na pouti budete vytvářet budou přímo propojené s vámi, to jak daný snímek dopadne může ovlivnit více věcí, slunce, teplota, vlhkost vzduchu. Takto si zajistíme, že otisk vaší fotografie bude skutečně dílem onoho okamžiku, který bude propojen přímo s vaším nitrem. Protože to jak fotka dopadne odráží skutečný stav toho co jste chtěli uvnitř sebe snímkem vyjádřit. Na pouti je vše odrazem našeho vnitřního světa.

 

Jak může fotografie říct něco o mém nitru?

Na Fotografické pouti se fotí vědomě, to znamená, že každému namáčknutí spouště předchází vnitřní příprava a naladění. Dalo by se to přirovnat tomu, že dáváte, každé své fotografii před tím než ji vyfotíte záměr. Je to vědomí proces, který probíhá mezi vámi a prostředím ve kterém se pohybujete. Snažíte se vyjádřit své pocity a jak putujete krajinou hledáte vhodný objekt, který váš stav vyjadřuje.

Dalo by se to přirovnat tomu, jako by jste ladili určitou frekvenci rádia. Vaše výsledná fotografie nemusí jinému člověku vůbec nic říct, může být abstraktní, vy však naprosto jasně víte, co jste chtěli tímto snímkem sdělit. Fotografií tedy přenášíte svou vlastní frekvenci, která vychází z vašeho aktuálního nastavení. Pokud chcete například vyjádřit něco, co souvisí s vaším aktuálním stavem hněvu, vyciťujete ve svém okolí, to co s vámi rezonuje a přitáhne vaši pozornost. Jakmile se to stane, víte že toto je váš snímek. Tímto způsobem se také můžete naučit dobře vnímat zákon přitažlivosti, který funguje na stejném principu.

 

 

Co je to zákon přitažlivosti?

Vychází z jednoduchého principu, který říká, že vnější realitu tvoříme naší realitou vnitřní. To jakým způsobem myslíme a jak se cítíme ovlivňuje náš život. Doslova ho takto vytváříme. Tento pohled se objevuje i napříč náboženstvími. Budha například prohlásil, že všechno co jsme, je výsledek našeho myšlení. Mysl je podle něj všechno, na co myslíme, tím se stáváme. Tento pohled potvrzují také nejnovější výzkumy v oblasti kvantové fyziky. Na fotografické pouti tohoto zákonu využíváme a zároveň se s ním učíme komunikovat prostřednictvím fotografií. Vesmír nám stále zrcadlí to co máme uvitř sebe. Na fotografické pouti se učíme rozeznávat naše vnitřní nastavení. Fotíme tedy zevnitř ven. Naladíme se na to, čemu chceme uvnitř sebe prozumět a následně vědomě naciťujeme okolí a díváme se co kolem nás vyjadřuje tento vnitřní stav, který prožíváme. Fotografická pouť využívá vesmírného zrcadlení, které je všudypřítomné, učí s ním vědomě pracovat. Prostřednictví fotopoutě postupně odkrýváme staré pravidla a přesvědčení, která nás mohou brzdit, zjišťujeme jakým způsobem zaměřujeme pozornost a jak vlastně používáme v běžném životě naše myšlení.