Máte rádi sami sebe

aneb jak zlepšit vztah se sebou

Máte rádi sami sebe? Zkuste si položit tuto otázku. Je to, jakým způsobem se k sobě chováte, opravdu dost láskyplný postoj? Tento přístup jsme se naučili od svých nejbližších. Do jisté míry je to program, který automaticky používáme. Víme však, jaký program to je? Známe to, co každý den používáme? Mít rád sám sebe se projevuje podle mě neustálým napojením na své nitro. Díky tomu se nám daří jednat v souladu se svým já. Když jsme napojeni na své nitro, můžeme lépe komunikovat se svými zdroji. To jsou ty věci, kterých si na sobě ceníme, o kterých víme, že nám pomáhají na naší cestě. Jedním ze způsobů, jak budovat svou sebeúctu a sebelásku, je právě uvědomění si svých vlastních zdrojů.

Každý z nás je jedinečný

Každý z nás je obdařen hromadou schopností a dovedností. Na světě není jeden jediný člověk, který by nebyl plný úžasných zdrojů. Pokud si myslíte, že uvnitř vás mnoho zdrojů není, ujišťuji vás, že je to pouze tím, že jste je nehledali, nebo s nimi nemáte prozatím kontakt. Je to dáno tím, že nás v dětství nikdo neučí vnímat tímto způsobem sami sebe. Právě naopak. Ve všech institucích obrací naši pozornost do vnějšího světa. Svět našeho nitra je pro většinu z nás i v dospělosti stále záhadou.

Jak navázat spojení se sebou a mít se rád?

Jednoduchý způsob, jak navázat spojení se sebou a mít sám sebe rád, se skrývá v tom, že se budeme vědomě oceňovat za věci, které uděláme, vytvoříme či dokážeme. Mnozí z nás totiž něco udělají, např. uhrabou listí, ale ani se za tuto činnost neocení a neprocítí si pocit z dobře vykonané práce. To je pouze jeden příklad, ale mohou jich být stovky. Za jeden jediný den uděláte tolik věcí. Zeptejte se, za kolik z nich jste sami sebe ocenili a procítili si to. To je umění, které je potřeba zdokonalovat.

Deníček na sebeoceňování

Pokud to neznáme, je ideální pořídit si deníček na oceňování. Kdykoliv se nám něco podaří, zastavíme se
a napíšeme si to do tohoto sešitu. Výhodou je, že si můžete zpětně všechna svá ocenění číst a čerpat z nich sílu pro další dny. Čím déle se toto upřímné oceňování děje, tím více si vážíte sami sebe a zároveň si lépe uvědomujete své zdroje. Ano, je to tak. Najednou prostě víte, v čem jste dobří a co je vaše přednost.