Opouštění starého vytváří prostor

aby k nám mohlo přijít to nové

Aby k nám přišlo to nové musíme si dovolit opustit to staré

Velmi se mi líbí přísloví, chceš-li se naplnit, musíš se vyprázdnit. Sou­zní s mým přesvědčením, že lpění na starých věcech nám brání v tom, aby k nám mohly přijít věci nové. To platí jak na materiální úrovni, tak na spirituální. Krásně se to dá vidět například na způsobu, jak přemýšlíme o sobě, o druhých a o světě kolem nás. Pokud nezměníme svůj starý způsob myšlení, nemůžou k nám přijít ani nové zkušenosti a zažítky. Abychom změnili svůj způsob myšlení, musíme ho nejdříve poznat. Musíme poznat, čím že to vlastně jsme naplněni. Pokud zjistíme, že některé  představy nám nevyhovují, můžeme je s klidným srdcem opustit a nahradit je něčím novým a fungujícím.

Nejdříve však musíme znát a pojmenovat to staré

Aktu vyprazdňování tedy předchází uvědomění a pojmenování toho, co chceme opustit. Podmínkou toho je upřímnost k sobě a odvaha dovolit si podívat se do svého nitra. Což není vždy jednoduchý počin. Bývá však zpravidla velmi obohacující. To, že máme možnost opustit svá stará přesvědčení, je velmi osvobozující myšlenka. Někdy se nám však z nějakého důvodu může stát, že se nedokážeme těchto starých přesvědčení zbavit. Jsou v nás tak hluboko zakořeněné, že je pro nás naprosto nemyslitelné a téměř ohrožující z nich vystoupit. Tehdy je potřeba prozkoumat, proč tomu tak vlastně je. Může se například jednat o velmi staré rodinné pravidlo a nebo velmi silné sebezáchovné přesvědčení.

Jak zjistím to staré, které mi už neslouží?

Je dobré se zeptat takto: Jakou daň platím za to, že se řídím právě tímto pravidlem či přesvědčením? Tento objev nám může pomoci vidět důsledky našeho chování. Můžeme se pak rozhodnout sami, jestli nám stojí za to pokračovat v tom i nadále. To, že nechceme opustit staré věci, se může projevovat na materiální úrovni také tím, že se bojíme opustit věci, které už nepoužíváme. Skladujeme a hromadíme je. Důsledek tohoto jednání pak může být například ten, že k nám poté neproudí energie. Skladujeme staré věci, a tak není prostor pro to, aby k nám mohly přijít věci nové.

Stejné je to také s tím, když neřešíme věci, které se nám nelíbí, a odkládáme je. Zaplňujeme tak sami sebe nepříjemnými pocity. Dovolte si jednou za čas pojmenovat je a vyprázdnit je. Vytvořte si prostor pro sebe. Zde budete se sebou a s tím, co vás v poslední době naplnilo a co byste potřebovali vyprázdnit. Pečujte o sebe pravidelným vyprazdňováním.